Pterjium Nedir, Pterjium Belirtileri, Pterjium Tedavisi ve Ameliyatı


+A A-


PTERJİUM NEDİR? PTERJİUM HAKKINDA

Halk arasında kuşkanadı olarak bilinen pterjium hastalığı, Göz beyazındaki et olarak açıklanmaktadır. Pterjium rahatsızlığı, göz bebeğinin üzerine doğru ilerleyerek görme alanını daraltabilmekte ve görmeyi ciddi oranda engellemektedir. Ülkemizde oldukça sık görülen pterjium rahatsızlığı açık havada çalışan ultraviyole ışığına maruz kalan insanlarda yaygındır. Pterjium başlangıçta burun tarafında kızarıklık ve kabarıklık olarak belirti verir, bunu takiben kızarıklık, yanma, batma şikayetleri yapmaktadır.

Bilinmelidir ki pterjium sadece estetik-kozmetik bir sorun değil, ciddi bir rahatsızlıkır. Pterjium eğer ilerliyorsa ameliyat yapılmalıdır. Pterjium erken dönemde sadece kızarıklık olarak ortaya çıksa da kornea üzerine yürüdüğünde yapıştığı takdirde deformasyona ve lekeye neden olmakta; sonradan tedavi edilse dahi sebep olduğu astigmat ve leke kişinin görmesini bozmaktadır.

Pterjium erkeklerde kadınlardan iki kat daha sık görülür. Pterjiumun görülme sıklığı yaşla birlikte artmaktadır.

PTERJİUM TEDAVİSİ

Pterjiumun tedavisi cerrahidir. İyi bir cerrahi ile başarı şansı % 86-95 arasında değişir.Pterjiumu
sadece çıkarmak yetmemekte, Pterjium çıkarılıp o bölge bir greftle kapatılmazsa pterjiumda % 50 tekrarlama ihtimali bulunmaktadır. Sincan Odak Göz Hastanesi uzman göz doktorları başarısı
kanıtlanmış bir doku transfer tekniği kullanmakta ve başka teknik önermemektedir.
Hastalar pterjium ameliyatından sonra bir hafta içinde günlük hayatlarına dönebilmekte, tamamen iyileşme süreci ise 3 ayı bulabilmektedir. Pterjium operasyonu sonrası hastaların hastanede kalması hekim tarafından aksi söylenmedikçe gerekmemektedir.

Sincan Odak Göz Hastanemizde yapılan pterjium ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için randevu oluşturabilir veya 0 312 275 07 07 numaralı hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Le blog de l’entreprise et Cialis Générique sont une pilule pour de nombreuses heures de commentaires super actifs ou s’il vous plaît consulter votre médecin au cas où vous avez des allergies à partir du composé Tadalafil. 78€ ceci sans ordonnance au préalable avec livraison rapide a domicile, comme le Doliprane, ont des prix fixes.