Göz Testleri


+A A-


Eğer görme bozukluğunuzun olduğunu hissediyorsanız bu tablo size yardımcı olabilir. Yapmanız gereken tek şey monitörünüzün büyüklüğüne ve ekran çözünürlüğüne göre monitörden ne kadar uzaklaşacağınızı saptamaktır.
Sayıları en üst sıradan en alt sıraya kadar bir gözünüzü kapatarak okumaya çalışın, eğer okumakta zorlanıyorsanız hemen bir göz doktoruna müracaat etmeniz gerekmektedir. Miyop veya hipermetrop rahatsızlığınız olabilir.
Ekran çözünürlüğüne göre bakma uzaklığınız,
Ekran büyüklüğü Çözünürlük 640×480 800×600
14 inç 5.5 m 4.0 m
15 inç 6.0 m 4.5 m
17 inç 7.0 m 5.5 m

Renk Körlüğü Testi
RENKLİ bir gözün, insan gözündeki iris tabakası ile renkleri algılayabilmekte ve ayırt edebilmektedir. İris tabakasındaki oluşabilecek bir problem yüzünden, bazı renklerin veya tüm renklerin gri şekilde görebilmek mümkündür.

Farklı rakamları ifade eden renkleri, çevresindeki renklerden ayıramıyorsanız, renk körü olabilirsiniz.

Amsler Grid Testi
Rutin bir göz muayenesinin karşılığı olmasa da yaşa bağlı, sarı nokta hastalığının erken belirtilerini evde kendinizin uygulayarak tespit etmenizi sağlayacak bir şemadır. 40 yaşın üzerindeki herkesin bu testi uygulamasında büyük yarar vardır.

Uygulama;
• Görülen şemayı iyi aydınlatılmış bir odada, uygun okuma mesafesinde ve ortadaki noktanın, tam göz hizasına gelecek şekilde duvara asın.
• Normalde okumak için kullandığınız gözlüğü takın.
• Bir gözünüzü elinizle kapatın ve açık olan gözle tam ortadaki noktaya odaklanın.
• Şemada yer alan büyük karenin her 4 köşesini de görüp görmediğinize dikkat edin.
• Her iki gözünüz için ayrı ayrı uygulamayı tekrarlayın.
Eğer her köşeyi göremiyor ya da çizgilerde dalgalanma, kırılma, bulanıklık görüyorsanız bir göz hekimine başvurabilirsiniz.

Maurers LW6090 Cialis