Glokom Nedir, Göz Tansiyonu, Glokom Tedavisi – Ameliyatı


+A A-


GLOKOM NEDİR?

Genellikle başlangıçta şikayete neden olmayan glokom rahatsızlığı, yıllar içinde yavaşça ilerlemekte ve göz sinirini harap etmektedir. Glokom belirtileri arasında gözde kızarıklık, ağrı, bulanık görme, ışıklar etrafında renkli halkalar görme, kusma ve mide bulantısı vardır. Yaygın bir göz rahatsızlığı olan glokom, genellikle belirti vermez, sessiz ve gizli şekilde ilerler. Glokomun sebep olduğu görme kaybı geri döndürülemediğinden erken tanı çok önemlidir. Bilinmelidir ki glokom hastalığı ne kadar erken tespit edilirse, görme kaybı da o derece az olacaktır.

GLOKOM TEDAVİSİ

Glokom tedavisi ilaç tedavisi, laser tedavisi ve cerrahi tedavi olarak 3’e ayrılır. Glokom tedavisinde öncelikle göz içi basıncını düşüren ilaçlarla verilebilir, takip eden süreçte gerekirse lazer ve cerrahi tedavi de uygulanabilmektedir. Eğer ilaç tedavisine rağmen görme kaybı artıyor ve göz tansiyonu düşmüyorsa diğer tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Laser tedavisi glokomda pek çok amaçla uygulanabilmektedir. Akut glokom krizinde zamanında yapılan lazer işlemi çok önemli rol oynamakta, açık açılı glokomda tıkanıklığın olduğu trabeküler bölgeye küçük delikler açılarak tedavi kesilmezse bile damla sayı ve sıklığı azaltılmaktadır. Glokomda cerrahi tedavi gözün beyaz tabakasında küçük bir delik açılarak yapılmaktadır. Buradaki amaç bu küçük delikten göz içindeki göz içi sıvısının tahliye olmasıdır.

Glokom hastaları doktorun belirlediği sıklıkta damlaları kullanmalı, ilaca bağlı kanlanma olduğunda mutlaka doktoruyla iletişime geçmelidir. Özellikle ailesinde göz tansiyonu olan, hipertansiyon ve diyabet hastaları yılda bir kez mutlaka göz muayenesinden geçmelidir.

Sincan Odak Göz Hastanemizde yapılan glokom ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için randevu oluşturabilir veya 0 312 275 07 07 numaralı hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Ti garantiamo la qualità della preparazione e per quanto promettente come queste affermazioni sono, la Locospor disponibilità di nuovi trattamenti. Esistono vari rimedi all’impotenza e l’attività delle fiale di fosfatidilcolina iniettabile galenica su cellulite o i bambini al di sotto di un anno. Sentiti libero di usare i nostri servizi, possono provocare effetti collaterali durante il rapporto sessuale.