Ankara Göz Hastanesi


+A A-


Ankara Göz Hastanesi

Göz muayenesi her insan için önemli bir rutindir. Göz muayenelerinin aksatılmaması gerekir. Ankara içerisinde muayene ve tedavi olmak isteyen hastalar Ankara göz hastanesi arayışına girerler. Ankara göz hastanesi birimleri pek çok alanda uzman göz doktorlarına sahiptir. Başkentimizde de Türkiye’nin her tarafında olduğu gibi göz doktorları hastalar için hizmet vermektedir.

İnsanlar için görme duyusu çok önemlidir. Görme duyumuz temel duyularımızdandır ve göz beş duyu organından biridir. Gözler içeri aldığı ışıkla birlikte görme işlemini gerçekleştirir. Tabakalar halinde oluşmuş bir organdır. Göz kapağı, kaşlar, kirpikler gözyaşı bezi; bunların hepsi görme yetimizi ve görme organımız olan gözü korumak için varlık göstermektedir. Gözün herhangi bir yerinde oluşacak bir bozulma görme duyusunu olumsuz etkileyebilir veya görme kaybına yol açabilir.

Göz içerisinde damar tabaka, ağ tabaka, sert tabaka denilen katmanlar mevcuttur. Göz çok özel ve komplike bir organdır. Mercek, göz bebeği, kornea, iris; gözün en dışında kalan kısımlardan sadece birkaçıdır. İç yapısı da birbiriyle bağlantılı pek çok yapıyı içerinde bulundurur. Gözün içinde geniş bir damar ağı bulunmaktadır.

Göz hastalıklarının genellikle orta yaştan sonra ya da yaşlılıktan çağlarında ortaya çıktığı varsayılır. Oysa göz muayenesi bebeklikten itibaren aksatılmaması gereken dikkate değer bir konudur. Çünkü göz hastalıkları ne kadar erken teşhis edilirse tedavinin başarılı olma ihtimali artmaktadır

Küçük yaşlardan itibaren göz bozuklukları olan kişilerde optik tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Gözlükler, kişinin göz rahatsızlığına özel olarak geliştirilmiş optik tedavi sunar. Bunun yanı sıra gözlük yerine kontakt lens kullanımı da tercih edilebilir. Kişinin yaşı ve hastalığına göre uzman göz hekimi en uygun tedaviyi belirleyecektir. Çocuklar veya gençler daha rahat spor yapabilmek vb. Nedenlerden dolayı doktorlardan gözlük yerine lens talep edebilmektedir. Burada önemli olan çocuğunuzun lensi kolay kullanabilecek yaşta ve sorumlulukta olmasıdır.

Optik tedavilerin yanı sıra bazı özel hastalıklarda göze cerrahi operasyon uygulanması gerekir. Normalde optik tedavilerle düzeltilebilecek bazı hastalıkların geç teşhisi de cerrahi müdahaleye sebep olabilmektedir.

Üçüncü seçenek ise lazer tedavisi ile ameliyattır. Lazer tedavileri genellikle ışığın gözde yanlış kırılmasıyla ortaya çıkan hastalıklarda kullanılır. Miyop, astigmat, hipermetropluk bunların en bilinenleridir. Lazer ameliyatı cerrahi ameliyata göre daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Anestezi ile birlikte hasta acı hissetmemektedir. Lazer göz ameliyatı olan hasta gündelik hayatına hızlı bir şekilde devam edebilmektedir. Ankara göz hastanesi olarak karşınıza çıkan pek çok hastane artık lazer teknolojilerini kullanmaktadır. Dünya’nın her tarafında olduğu gibi Türkiye’de de gözde lazer tedavi yaygınlaşmıştır. Lazer tedavi ameliyatı uygulayabilen pek çok uzman hekim Türkiye’de de yetişmiştir.

Lazer göz tedavileri hastalığın tedavi sürecini hızlandırabilir veya tamamen bitirebilir. Bu, hastalığın aşamasıyla alakalı bir durumdur. Göz lazer tedavisi sonrası optik tedavi devam edebilmektedir. Ankara göz hastanesi uzman doktorları gözünüze yapılacak müdahalelerle ilgili size bilgi vereceklerdir.